TECHNOLOGIE

Technologie i oznaczenia

 

JAK CZYTAĆ MOC I AKCJE WĘDZISK ST. CROIX?

Moc – najprościej rzecz ujmując parametr ten określa, jak dużego nacisku trzeba użyć aby spowodować ugięcie wędki. Moc opisywana jest w skali od Ultra Light do Extra Hard - oczywiście wędki o danej mocy przystosowane są do obsługi określonego zakresu ciężaru przynęt i wytrzymałości linki.

Akcja – jest to krzywa ugięcia wędki powstała pod określonym obciążeniem. Akcja określa, w którym miejscu wędki następuje ugięcie – kije szybkie będą uginać się bliżej części szczytowej, te o akcji średniej bliżej środka itd. Akcja określana jest w skali od Extra Fast do Slow.

oznaczenia wedek st croix

Masa rzutowa -  Wędki amerykańskie posiadają opisaną masę rzutową, ale jest ona znacznie płynniejsza niż ta, podawana na kijach produkowanych np. w Europie. Wszystkie wędki zza oceanu gramaturę rzutową opisaną mają w uncjach (1 oz = 28,35 g). Wybierając odpowiedni kij do wagi przynęty, należy dokładnie zapoznać się z dodatkowymi symbolami zapisanymi w katalogu. Najważniejsze jest zestawianie masy rzutowej z mocą wędziska i jego akcją.

Długość - Wszystkie wędziska produkowane w USA mają długość podaną w stopach (stopa angielska = 30,48 cm) 

6’ = 1,82 m

6’6” = 1,98 m

7’ = 2,13 m

7'6'' = 2,30 m

8'6'' = 2,60 m

9' = 2,75 m

9'6'' = 2,90 m

Zarówno moc, akcja jak i  długość wędki jest "ukryta" w oznaczeniu każdego modelu. I tak np. oznaczenie ...70MF będzie oznaczało wędkę o długości 2,13 m, średniej mocy i szybkiej akcji. Przed długością będzie symbol oznaczający serię St. Croix, z której jest dana wędka. 

TECHNOLOGIE ZASTOSOWANE W PRODUKCJI ST. CROIX

ipcIPC to przełomowa technologia obróbki blanków, będąca samodzielnym dokonaniem inżynierów St. Croix. Nie bez powodu stała się od razu wiodącym trendem w tej dziedzinie. Została opracowana po to, by wyeliminować wszystkie nierówności czy „punkty przejściowe” w blanku, maksymalnie je wygładzając. Pozwoliło to na uzyskanie płynniejszej akcji oraz większej wytrzymałości i czułości wędek St. Croix.

artTo wyjątkowy materiał z włókna węglowego, który nadaje blankowi 10x większą moc, nie zwiększając przy tym jego średnicy czy wagi. ART wzmacnia znacznie wytrzymałość blanku na duże długotrwałe obciążenia, zapobiegając jego odkształcaniu. Jest to też niezwykle ważny komponent w projektowaniu łączenia poszczególnych elementów w wędziskach wieloczęściowych St. Croix.

tet Po kilku latach badań i testów St. Croix udoskonaliło innowacyjną technologię budowy blanków TET, której podstawą są precyzyjnie wycięte,    opływowe formy na blanki. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu w projektowaniu blanków najnowocześniejszych maszyn komputerowych. W połączeniu z rdzeniami IPC powstają blanki wyjątkowo mocne, dynamiczne, i o zwiększonej czułości.

frsSystem FRS to kolejna przełomowa technologia zainicjowana przez St. Croix. Jest to połączenie najlepszej jakości wzmocnionej żywicy z nowymi, sterowanymi komputerowo piecami do obróbki termicznej. Zapewniają one bardziej optymalną temperaturę i skracają czas całego cyklu utwardzania. Włókna węglowe utrzymywane są w odpowiednim położeniu, co zapobiega ich mikro-odkształceniom. Testy wykazały, że blanki wykonane w tej technologii są o 33% mocniejsze od produkowanych z użyciem tradycyjnych metod wygrzewania żywicy.

 IPC ART graphic

  • freshwater
  • saltwater
  • fly
  • ice
  • ice
  • ice