TECHNOLOGIE

Technologie i oznaczenia

OPATENTOWANE TECHNOLOGIE ST. CROIX

Specjalna konstrukcja blanków Reaction przynęty w celu zmniejszenia wagi i podkreślić paraboliczne profile prętów do gięcia. Hybrydowy blank składający się z SCIV i Liniowe szkło typu S. Wyraźne 1

JAK CZYTAĆ MOC I AKCJE WĘDZISK ST. CROIX?

Moc – najprościej rzecz ujmując parametr ten określa, jak dużego nacisku trzeba użyć aby spowodować ugięcie wędki. Moc opisywana jest w skali od Ultra Light do Extra Hard - oczywiście wędki o danej mocy przystosowane są do obsługi określonego zakresu ciężaru przynęt i wytrzymałości linki.

Akcja – jest to krzywa ugięcia wędki powstała pod określonym obciążeniem. Akcja określa, w którym miejscu wędki następuje ugięcie – kije szybkie będą uginać się bliżej części szczytowej, te o akcji średniej bliżej środka itd. Akcja określana jest w skali od Extra Fast do Slow.

oznaczenia wedek st croix

Masa rzutowa -  Wędki amerykańskie posiadają opisaną masę rzutową, ale jest ona znacznie płynniejsza niż ta, podawana na kijach produkowanych np. w Europie. Wszystkie wędki zza oceanu gramaturę rzutową opisaną mają w uncjach (1 oz = 28,35 g). Wybierając odpowiedni kij do wagi przynęty, należy dokładnie zapoznać się z dodatkowymi symbolami zapisanymi w katalogu. Najważniejsze jest zestawianie masy rzutowej z mocą wędziska i jego akcją.

Długość - Wszystkie wędziska produkowane w USA mają długość podaną w stopach (stopa angielska = 30,48 cm) 

6’ = 1,82 m

6’6” = 1,98 m

7’ = 2,13 m

7'6'' = 2,30 m

8'6'' = 2,60 m

9' = 2,75 m

9'6'' = 2,90 m

Zarówno moc, akcja jak i  długość wędki jest "ukryta" w oznaczeniu każdego modelu. I tak np. oznaczenie ...70MF będzie oznaczało wędkę o długości 2,13 m, średniej mocy i szybkiej akcji. Przed długością będzie symbol oznaczający serię St. Croix, z której jest dana wędka. 

TECHNOLOGIE ZASTOSOWANE W PRODUKCJI ST. CROIX

ipc

 

 

IPC to przełomowa technologia obróbki blanków, będąca samodzielnym dokonaniem inżynierów St. Croix. Nie bez powodu stała się od razu wiodącym trendem w tej dziedzinie. Została opracowana po to, by wyeliminować wszystkie nierówności czy „punkty przejściowe” w blanku, maksymalnie je wygładzając. Pozwoliło to na uzyskanie płynniejszej akcji oraz większej wytrzymałości i czułości wędek St. Croix.

art

 

 

To wyjątkowy materiał z włókna węglowego, który nadaje blankowi 10x większą moc, nie zwiększając przy tym jego średnicy czy wagi. ART wzmacnia znacznie wytrzymałość blanku na duże długotrwałe obciążenia, zapobiegając jego odkształcaniu. Jest to też niezwykle ważny komponent w projektowaniu łączenia poszczególnych elementów w wędziskach wieloczęściowych St. Croix.

tet 

 

Po kilku latach badań i testów St. Croix udoskonaliło innowacyjną technologię budowy blanków TET, której podstawą są precyzyjnie wycięte,    opływowe formy na blanki. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu w projektowaniu blanków najnowocześniejszych maszyn komputerowych. W połączeniu z rdzeniami IPC powstają blanki wyjątkowo mocne, dynamiczne, i o zwiększonej czułości.

frs

 

 

System FRS to kolejna przełomowa technologia zainicjowana przez St. Croix. Jest to połączenie najlepszej jakości wzmocnionej żywicy z nowymi, sterowanymi komputerowo piecami do obróbki termicznej. Zapewniają one bardziej optymalną temperaturę i skracają czas całego cyklu utwardzania. Włókna węglowe utrzymywane są w odpowiednim położeniu, co zapobiega ich mikro-odkształceniom. Testy wykazały, że blanki wykonane w tej technologii są o 33% mocniejsze od produkowanych z użyciem tradycyjnych metod wygrzewania żywicy.

GRASP

GRASP to wyjątkowy uchwyt zaprojektowany i zbudowany tak, aby umieścić nadgarstek wędkarza w naturalnej, stabilnej pozycji. GRASP pozwala łowić DŁUŻEJ i SZYBCIEJ REAGOWAĆ, gdy nadejdzie odpowiedni moment. Jest to innowacyjne rozwiązanie, zaprojektowane wyłącznie przez St. Croix i dostępne dla wybranych modeli wędek.

VEIL

Veil to zastrzeżona technologia St. Croix, która polega na użyciu bardzo cienkiego specjalistycznego materiału, który jest wstępnie impregnowany specjalną żywicą. W przeciwieństwie do materiałów węglowych typu pre-peg, które tworzą podstawową strukturę wędki z włóknami biegnącymi równolegle do blanku, Veil jest matową siatką, co oznacza, że ​​włókna nie są ułożone w jednym kierunku. Materiał siatkowy Veil ma bardzo małą sztywność i wagę oraz jest ułożony na całej długości blanku wędki, umieszczony pomiędzy głównymi warstwami włókna węglowego wędki. Materiał ten posiada dwie zalety. Zwiększa wytrzymałość blanku, jednocześnie zapewniając znaczny stopień ochrony przed uderzeniami, bez znaczącego wzrostu średnicy i wagi blanku. Dodatkowo Veil nie wpływa na moc ani akcję wędki.

TRIGON

Projekt TRIGON oparty jest na rzeczywistych danych antropometrycznych ludzkiej dłoni. Ponieważ ludzka dłoń, nie tworzy koła po zaciśnięciu jej na rękojeści wędki, uchwyt TRIGON ma zakrzywiony, trójkątny profil z zaokrąglonym wewnętrznym wierzchołkiem i spłaszczoną górną krawędzią. Rezultatem jest wygodniejszy chwyt, dzięki czemu wędkarze mogą łowić dłużej, ćwicząc większą kontrolę, aby zmaksymalizować moc i dokładność.

MITO

Grafen MITO® uwalnia moc wędki. Hybrydowe materiały polimerowe ze specjalnymi dodatkami, znacznie poprawiają ogólną wydajność wędki. Funkcjonalny grafen, zwiększa wytrzymałość blanku o 20%, co poprawia stosunek wytrzymałości do masy i zmniejsza wagę wędki. Dodatkowo optymalizuje regenerację szczytówki, pomagając rzucającemu wytwarzać duże prędkości linki. Wreszcie, funkcjonalny grafen zwiększa skrętność i sztywność, co znacznie poprawia dokładność rzutu, dając wędkarzowi pełną kontrolę. Grafen to warstwa węgla o grubości jednego atomu, przypominająca plaster miodu, twardsza niż diament, a jednocześnie bardziej elastyczna niż guma. W rzeczywistości jest to najmocniejszy i najsztywniejszy materiał znany człowiekowi.

spf

Konstrukcja typu Slim Profile, wykorzystuje flagowy materiał ART na całym blanku, co zmniejsza sztywność blanku i dziesięciokrotnie zwiększa siłę rzutu, bez dodatkowego ciężaru.

 IPC ART graphic

  • freshwater
  • saltwater
  • fly
  • ice
  • ice
  • ice
  • retied
  • reels